Hogyan ápoljuk télen bőrünket?

Hogyan ápoljuk télen bőrünket?

A száraz bőr egy bőrtípus, amelynek a mindennapok során vízre és lipidekre egyaránt szüksége van ahhoz, hogy hidratált, feszes és puha maradjon. A száraz bőr durva tapintású, enyhén be is repedezhet és érdes. Gyakran társul hozzá feszülő érzés és viszketés, elsősorban fürdés, zuhanyzás vagy kézmosás után.

száraz bőr egy bőrtípus, amelynek a mindennapok során vízre és lipidekre egyaránt szüksége van ahhoz, hogy hidratált, feszes és puha maradjon. A száraz bőr durva tapintású, enyhén be is repedezhet és érdes. Gyakran társul hozzá feszülő érzés és viszketés, elsősorban fürdés, zuhanyzás vagy kézmosás után. Télen gyorsabban kiszárad bőrünk, mint nyáron. Ráadásul a fűtött helyiségek száraz levegője és a csekély páratartalmú hideg levegő gyorsan elvonja a nedvességet a bőrfelszínről. Így különösen fontos, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk bőrünk védelmére a kiszáradással és a váltakozó hőmérsékleti hatásokkal szemben.

A bőrünkben lévő sok-sok faggyúmirigy által termelt lipidek természetes zsíros réteget képeznek bőrünkön, ami védi a kiszáradástól és amitől sima marad. A faggyútermelés mértékétől függ, hogy a bőr zsíros, száraz vagy normál. Ha a hőmérséklet 8 fok alá süllyed, a faggyútermelés mértéke csökken és a bőr természetes védőrétege vékonyabb lesz. Minél hidegebb van, a faggyúmirigyek annál kevesebb zsírt termelnek, sőt, extrém hidegben teljesen le is állhat a faggyútermelés. Ráadásul a fűtött helyiségek száraz levegője és a csekély páratartalmú hideg levegő gyorsan elvonja a nedvességet a bőrfelszínről. A már eleve száraz és érzékeny bőr emiatt érdessé, repedezetté és a szokottnál halványabbá válik.

Néhány fontos tanács, amivel megóvhatod bőröd épségét:

Ne zuhanyozz sokáig gőzben!

Bár nagyon jólesik néha egy forró zuhany vagy fürdő, inkább meleg vizet használj az igazán forró helyett, ez utóbbi ugyanis gyorsabban szárítja ki a bőr természetes olajait. Öt percnél többet ne tölts gyakran a meleg vízben, annyi éppen elég egy alapos fürdéshez, zuhanyzáshoz.

Párás levegőben krémezz!

Szuper tippünk van: ha párás levegőben kened fel a hidratáló krémedet, sokkal jobban beszívódik.

Fogyassz olajakban dús ételeket!

Az ételekben található omega-3 természetes módon juttatnak olajakat a bőrödbe. Akár pakolásként is alkalmazhatod az olívaolajat, mandulaolajat vagy az avokádót - hidd el, ezek beválnak!

Igyál sok vizet!

Nem győzzük hangsúlyozni, milyen fontos a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás. Lehet, hogy a bőröd nem is száraz, csak vízhiányos, és a rendes, rendszeres folyadékpótlással helyre is áll az egyensúly.

Takard el az érzékeny területeket!

Hideg időben mindig legyen rajtad kesztyű és sál, így megóvod a bőrödet a hidegtől. Az sem árt, ha kesztyűhúzás előtt nagyjából fél órával alaposan bekrémezed a kezeidet.

Próbáld ki a kókuszolajat!

A kókuszolaj nemcsak sütés-főzéshez tökéletes, de a hajat és a bőrt is hidratálja. Éjszakánként krémezd be a kiszáradt testrészeidet kókuszzsírral vagy kókuszolajjal, de a hidratáló arckrémedbe is keverhetsz belőle egy kicsit.

Ne ülj a légkondi, fűtőtest alá!

Egyik mellett sem célszerű ülni, ugyanis mindkettő szárító hatású, ezt jó, ha észben tartod!

Válassz vitaminos alapozót!

Hiába akár három réteg krém és szérum, egyes alapozók szárító hatásúak. Válassz olajos állagúakat, és felejtsd el a púdert!